Mobile biniş kartı (mobile check-in)

Mobile biniş kartı  (mobile check-in)

Günümüzde bir çok hava yolu elektronik (mobile) biniş kartı hizmetini sunmaktadır. Yolcu online veya mobil bir cihaz üzerinden uçuş kaydını gerçekleştirebilir ve sonrasında SMS veya e- posta olarak biniş kartı tarafına gönderilmektedir. Mobil biniş kartının barkodu ile standart baskılı biniş kartının barkodu aynıdır ve aynı zamanda hava yolları bu kodların kontrolünü  tarayıcı bir cihazla sağlamaktadırlar. Kontrol sırasında, mobil cihazınızdaki kod görevli tarafından tarama cihazı ile kontrol edilir.

Bu hizmet sayesinde biniş kartınızın çıktısını alma ve saklama derdinden kurtulmuş olursunuz. Seyahate çıkmadan önce cep telefonunuzu unutma olasılığı, biniş kartının çıktısını unutma olasılığı daha az ve böylece doğanın korunmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Mobil biniş kartı hizmetinin de bazı eksi yönleri bulunmaktar. Bunlardan- telefonun şarjı bitmesi gibi, ilgili dosyayı açamama gibi vs.

İlgili hizmeti kullanmak için belirli bir model cihaza mı sahip olmalıyız?

Günümüzde oldukça yaygın olan ve neredeyse her kullanıcının sahip olduğu herhangi bir akıllı telefon olması yeterlidir. Burada önemli olan nokta biniş kartındaki barkod, cihazınızın ekranına sığması.  Bir web tarayıcısı üzerinden biniş kartınızı açmanız gerektiğinde, telefonunuzda internet bağlantısı olması gerekebilir.

Hangi havayolu şirketleri mobile biniş kartı sunmaktadır?

İlk olarak  2007 yılında Continental Airlines (artık United) şirketi mobil biniş kartı hizmetini, yolcuların kullanımıa sunmuştur. Günümüzde çok sayıda büyük havayolu çok sayıda havaalanından ilgili servisi sağlamakadır. Bunlardan bazıları: EasyJet, Ryanair Lufthansa , British Airways , KLM, Turkish Airlines, Aer Lingus, Iberia, Brussels Airlines, Scandinavian Airlines, Qatar Airways, Air India, United Airlines, AirAsia ( ilgili hizmeti SMS olarak sağlayan ilk hava yolu) Singapore Airlines, Air Canada, WestJet, Cathay Pacific Airways, Delta Air Lines, JetBlue Airways, American Airlines, Alaska Airlines, Jetstar Airways, US Airways, Qantas.

Mobil biniş kartı her yerde kabul edilmekte midir?

Hayır, ancak her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Çoğu havaalanında mobil biniş kartını taratabilmek için gerekli cihaz donanımı sağlanmıştır, ancak tüm havaalanlarında henüz bulunmamaktadır. Çok sayıda havayolu şirketleri, internet sayfalarında, ilgili hizmetin hangi havaalanlarında kullanıldığı hakkında bilgi paylaşmaktadır.

Ayrıca bknz:

Online check- in

Bagaj ağrlığı ve boyutları

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Görüşlerinizi paylaşın
İptal
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.

x

Tarayıcınız eski sürümdür

Web sitemizin tüm fonksiyonları kullanabilmek için, tarayıcınızın son sürümünü yükleyin.

Sorularınız için, danışmanlarımızla irtibata geçiniz:

0 850 455 1609

Pazartesi - Cuma: 09:00 - 18:00

Sabit hat arama yönü üzerinden ücretlendirilir.