Menüsü

Mobile biniş kartı (mobile check-in)

Mobile biniş kartı  (mobile check-in)

Mobil biniş kartı nedir?

Günümüzde bir çok hava yolu elektronik (mobile) biniş kartı hizmetini sunmaktadır. Yolcular bu sayede online veya mobil bir cihaz üzerinden uçuş kaydını gerçekleştirebilir ve sonrasında SMS veya e-posta olarak biniş kartına sahip olabilir. Mobil biniş kartının barkodu ile standart baskılı biniş kartının barkodu aynıdır ve hava yolları bu kodların kontrolünü tarayıcı bir cihazla sağlamaktadırlar. Kontrol sırasında, mobil cihazınızdaki kod görevli tarafından tarama cihazı ile kontrol edilir.

Bu hizmet sayesinde biniş kartınızın çıktısını alma ve saklama derdinden kurtulmuş olursunuz. Seyahate çıkmadan önce cep telefonunuzu unutma olasılığı, biniş kartının çıktısını unutma olasılığı daha az ve böylece doğanın korunmasına da katkıda bulunmuş olursunuz. Mobil biniş kartı hizmetinin de bazı eksi yönleri bulunmakta. Örneğin, telefonunuzun şarjının bitmesi gibi veya ilgili dosyayı açamamanız vs. gibi.

İlgili hizmeti kullanmak için belirli bir model cihaza mı sahip olmalıyız?

Günümüzde oldukça yaygın olan ve neredeyse her kullanıcının sahip olduğu herhangi bir akıllı telefon olması yeterlidir. Burada önemli olan nokta biniş kartındaki barkod, cihazınızın ekranına sığması. Bir web tarayıcısı üzerinden biniş kartınızı açmanız gerektiğinde, telefonunuzda internet bağlantısı olması gerekebilir.

Hangi hava yolu şirketleri mobile biniş kartı sunmaktadır?

İlk olarak 2007 yılında Continental Airlines (artık United) şirketi mobil biniş kartı hizmetini, yolcuların kullanımına sunmuştur. Günümüzde çok sayıda büyük havayolu çok sayıda havaalanından bu servisi sağlamaktadır. Bunlardan bazıları: Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, SunExpress Havayolları, Atlasglobal Havayolları, EasyJet, Ryanair Lufthansa , British Airways , KLM, Turkish Airlines, Aer Lingus, Iberia, Brussels Airlines, Scandinavian Airlines, Qatar Airways, Air India, United Airlines, AirAsia ( ilgili hizmeti SMS olarak sağlayan ilk hava yolu) Singapore Airlines, Air Canada, WestJet, Cathay Pacific Airways, Delta Air Lines, JetBlue Airways, American Airlines, Alaska Airlines, Jetstar Airways, US Airways, Qantas.

Mobil biniş kartı her yerde kabul ediliyor mu?

Hayır, ancak her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Çoğu havaalanında mobil biniş kartını taratabilmek için gerekli cihaz donanımı sağlanmıştır, ancak tüm havaalanlarında henüz bulunmamaktadır. Çok sayıda havayolu şirketleri, internet sayfalarında, ilgili hizmetin hangi havaalanlarında kullanıldığı hakkında bilgi paylaşmaktadır.

Ayrıca bkz:

Online check-in

Bagaj ağrlığı ve boyutları

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.