Menüsü

Online check-in

Online check-in

Online check-in, internet üzerinden yapılan check-in işlemidir. Alternatif bir seçenek ise bu işlemi havaalanında yapmaktır.

Önemli!

Popüler havayolu şirketlerinden Ryanair, Wizz Air veya EasyJet'ten bilet alımı söz konusu olduğunda, online check-in yaptırmak gerekir çünkü havaalanında bu işlem ek ücrete tabidir.

Check-in nedir ve neden yapılmalıdır?

Her yolcunun uçakta koltuğa oturacak bir biniş kartı olması gerekir (bilet kendisi uçağa binmek için yeterli değildir!). Uçuş kartı check-in sırasında oluşturulmaktadır. Bunun için iki olasılık vardır:

 • Online- online formu kullanarak, gerekli verileri girmeniz ve biniş kartı oluşturulduktan sonra yazdırmanız ve havalimanına götürmeniz gerekir (yazının sonunda online check-in ayrıntılarını bulabilirsiniz)
 • Havaalanında- havayolu şirketinin bankosunda veya self- servis olan check- in makınasını kullanarak, biniş kartınız havayolu çalışanı veya makine tarafından yazdırılır ( Havaalanında check-in ile ilgili daha fazla bilgiyi yazıda bulabilirsiniz).

Her yolcunun belirli bilgileri içeren bir biniş kartı vardır, verilerin kapsamı havayolu tarafından belirlenir. Buna ek olarak, gerekli veriler varış ülkesi tarafından belirlenen vize şartlarına istinaden, rotaya bağlı olarak değişebilir. Genellikle check-in sırasında, taşıma belgenizin ismini, numarasını, serisini (kimlik kartı, pasaport)  vermelisiniz, ayrıca ülke ve belge ile ilgili bilgiler ve belgenin geçerliliği gibi ek veriler de gerekecektir. Bu önemlidir çünkü güvenlik kontrolünde verilerin biniş kartı ve belgelere uygunluğu doğrulanır.

Yukarıda belirtilen verilerin uygun olmaması durumunda, yolcu güvenlik kontrolünü geçemeyecektir. Ayrıca, check-in sırasında, uçaktaki koltuklar tahsis edilmiştir - bu bilgi, oluşturulan biniş kartı bölümüne yer almaktadır.

Check-in sırasında veri sağlamak gerekli midir? Evet, gereklidir. Uçak bileti rezervasyonu sırasında yolcuların isimlerini ve soyadlarını, doğum tarihini ve iletişim bilgilerini vermelisiniz. Uçuş kartı ise daha detaylı bilgi içermektedir. Bunlar geçerli güvenlik gerekliliklerinden kaynaklanır.

Ayrıca, bilet alımı ve uçuş arasındaki sürede gerekli bilgiler değişebilir (örneğin pasaportun geçerliliği sona erebilir ve bu durumda farklı bir numara ile yeni bir belge çıkartılacaktır). Bu nedenle check-in işleminin kalkıştan hemen önce yapılması veya online check-in durumunda, kalkıştan sadece birkaç gün önce yapılması söz konusudur.

Dikkat! Her yolcunun, gerekli verilerle doldurulmuş kendi biniş kartı ve gerçek durumla uyumlarını teyit eden bir kimlik belgesi olmalıdır.

eSky sayesinde, check-in işlemi basit olabilir

eSky seyahat acentesi, Ryanair, Wizz Air veya EasyJet havayollarının biletlerini satın alan müşterilerine internet sitesi üzerinden online check-in yapabilmelerini sağlar. Bu işlem, havayolu biletinin alınmasından sonra, 30 gün içinde (bir koltuk rezervasyonu yaptıysanız) veya kalkıştan 48 saat ile 3 saat arasında (koltuk rezervasyonu yaptırmamışsanız), Wizz Air havayolu şirketinin olması durumunda yapılabilir.  Uçuş Ryanair şirketi tarafından yapılırsa, kalkıştan 2 gün ile 2 saat arası (eğer koltuk rezervasyonu yaptıysanız - kalkıştan 60 gün önce). EasyJet havayolu şirketi ise yolcuların  uçuştan 30 gün önce ile 2 saat arasında online check-in yapmasına izin veriyor.

Online check-in hizmeti sağlayan diğer hatlar:

 • Air Baltic- kalkıştan 5 gün önce havaalanında kişisel check-in işleminin kapanmasına kadar.
 • Alitalia (sadece Light tarifesi için geçerlidir!) - uçuştan 24 ila 2 saat önce.
 • Ukraine International Airlines - uçuştan 48 ile (Amsterdam ve  Kiev - Brüksel rotası ve charter uçuşları hariç - 24 saatten; Brüksel, Cenevre ve Zürih kalkışlı  uçuşlarda - kalkıştan 18 saat önce) kalkıştan 1 saat öncesine kadar (Tel Aviv ve Zaporozhye uçuşlarında - check-in işlemi kalkıştan 3 saat önce kapalıdır). Online check-in, Kiev - Riga ve Riga - Kiev rotasında ücrete tabidir, diğer rotalara ücretsizdir. 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile, tüm UIA uçuşlarında, kıtalararası uçuşlar ve Klaipeda kalkışlı uçuşlar hariç, havaalanında check-in yapmak için ek ücret ödemeniz gerekmektedir!
 • AirAsia (sadece iç hat uçuşları için geçerlidir) - kalkıştan 14 gün ile 4 saat arasında (AirAsia X için) veya kalkıştan 1 saat öncesine kadar (AirAsia).
 • Spirit Havayolları - kalkıştan 24 saat ile 1 saat arasında.
 • Jet2.com - kalkıştan 28 gün ile 5 saat arası.
 • El Al. - kalkıştan 24 saat ile 3 saat arasında

Yukarıda belirtilmeyen durumlarda, check-in standart olarak havaalanında yapılmaktadır - check-in bankosuna gidilerek (kalkıştan en geç 2 saat önce), yolcular ücretsiz olarak biniş kartlarını alabilirler.

Online check-in linkine, eSky tarafından gönderilen e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Satın alınan tarifeye bağlı olarak, eSky müşterileri iki şekilde check-in yapabilir.

Onlline check- in servisine sahip kullanıcılar

Ek  hizmet satın almanız durumunda- Online check- in (internet sayfamızdan uçak bileti rezervasyonu yapılırken mümkündür) yolcuya elektronik bilet ve check-in formuna link içeren e- posta gönderilmektedir. Böylelikle  yolcu, online check- in işleminden önce ( genelde kalkıştam 2-4 gün önce) gerekli tüm bilgileri sağlayabilir. Havayolu check- in işlemi başladığında, danışmanlarımız bu süreci sonlandıracaklardır. Biniş kartınızı yazdırarak yanınıza almalısınız. Uçuş kartı, rezervasyon sırasında belirtilen e posta adresine, palanlanan uçuşa en erken 48 saat ile en geç 8 saate öncesine kadar gönderilecektir.

Online check-in hizmeti olmayan kullanıcılar

Yolcu online check- in hizmetini satın almadıysa, e- posta adresine uçak bileti gönderilir ve check- in formu ile bir sonraki e- postayı gönderme tarihi bildirilecektir. Bu e- posta havayolu check- in işlemini açtığında gönderilir ( örneğin: Rynair durumunda - planlanan uçuştan 48 saat önce). Bu durumda, check- in formuna bağlantıyı aldıktan sonra (rezervasyonda belirtilen postaya gönderilmektedir), gerekli bilgileri tamamlayarak, biniş kartını oluşturduktan sonra yazdırmanız ve havaalanına götürmeniz gerekmektedir.

Dikkat! Biniş kartı, e- postayı aldıktan hemen sonra yazdırılabilir veya taşınabilir belleğe (telefon,flash disk vs.) kaydedilerek daha sonra ya da check-in ve pasaport kontrolüne geçmeden önce basılabilir. Yazdırılan biniş kartı, check- in için kullanılan kimlik belgesiyle birlikte yanınıza alınmalıdır. Bunun olmaması durumunda, yüksek bir ceza ücreti ödenmesine va bazı durumlara uçağa alınmamanıza neden olabilir.

Uçuş kaydı yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

 • Yeni bir uçuş programı ve yeni bir check-in linki e-posta adresinize gönderilip gönderilmediğini kontrol edin.
 • Rezervasyon daha büyük bir grupla ilgiliyse, aynı anda birden fazla yolcuya check-in yapmamalısınız. Çok fazla yolcu olması durumunda, belgelerden veri girerken, oturum süresi sona erebilir. Verilerinizin güvenliği ile ilgilidir.

eSky online check-in hizmetini satın alın

Online check- in hizmeti, bazı havayolları şirketleri için eSky' dan uçak bileti rezervasyonu yaparken, satın alabileceğiniz ek bir hizmettir. Bu oldukça rahat bir çözümdür çünkü yolcu, havayolu şirketinin online check- in hizmetini açma tarihini hatırlamak zorunda değildir. Süreçle ilgili tüm işlemler eSky danışmanları tarafından yerine getirilmektedir.

Söz konusu hizmeti satın aldıktan sonra, eSky kullanıcılarına check-in için gerekli verileri sağlamak için bir link gönderilecektir. Yapmanız gereken gereken tek şey gereken verileri sağlamak, onaylamak ve kalkıştan 8 saat öncesine kadar, yazdırmaya hazır biniş kartlarını içeren bir e-posta alacaksınız. Uçuş kartları basılmalı ve havalimanına alınmalıdır.

Önemli! eSky üzerinden online check- in hizmeti, sadece bazı popüler havayolları tatafından gerçekleştirilen uçuşlar için kullanılabilmektedir. Uçak bileti rezervasonu sırasında ilgili servis paketini sepetinize ekleyebilirsiniz.

Check- in sonrasında değişiklik

İnternette kontrol ettikten sonra, Ryanair, Wizz Air ve Easy Jet, uçuş tarihinizi veya yolcu adınızı değiştirmenize izin verir. Söz konusu bilet açılışının maliyeti, uçuş ve yolcu başına 15 EUR / 15 GBP'dir. Bilet açıldıktan sonra, yolcular havayolu düzenlemelerine ve olası ücretler doğrultusunda değişiklikler yapabilir. Böyle bir değişikliğin mümkün olduğu zaman kısıtlamaları vardır.

Önemli!

Check-in bagajıyla seyahat eden ve online check-in hizmetini kullanan yolcular, havaalanında standart bagaj kontrolü işlemlerine katılmaları gereklidir.

Hatırlatma!

 • Önline check-in işleminden sonra bilet değişikliği mümkün değildir (Ryanair, Wizz Air, Easy Jet hariç).
 • Havaalanında, yolcuların basılı biniş kartlarına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Biniş kartları, siyah basılabilir
 • Her biniş kartı ayrı bir sayfaya yazdırılmalı
 • Havalimanında yolcular online check- in yaparken kullanılan kimlik belgelerine sahip olmalıdır.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.