Menüsü

Çocuklar için gerekli belgeler

Çocuklar için gerekli belgeler

Yurtdışına seyahat edebilmeleri için aşağıdaki belgelere sahip olmaları gerekmketedir:

  • Pasaport ve/ veya kimlik belgeleri (gerekirse vize)
  • Doğum belgesi, bazı durumlarda gerekmektedir

Refakatsız seyahat eden çocuk:

  • Refakatsiz çocuk yolcunun yalnız seyahat edebilmesi için seyahatinin tüm uçuşlarına ait rezervasyonlarının onaylanmış olması gerekir. Çocuk yolcunun yalnız seyahati için, ebeveyn veya kanuni temsilcisinin iznine bağlı olup “Yetki Belgesi Formu” doldurularak ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalatılır. Uçağa gidene kadar olan güvenlik kontrollerinden geçme, yolcu salonlarına ve uçağa alınma esnasında görevli personel eşlik eder. Refakatsiz çocuk yolcu, uçağın kalkış saatinde yetkili personel tarafından uçağa götürülerek kabin amirine teslim edilir.Yolcuyu karşılayacak kişinin tespitini “Yetki Belgesi Formu”nda belirtilen isim-soyisim ve kimlik eşlemesi yaparak ilgili kişiye imza karşılığı teslim edilir.

Bir ebeveyn ile birlikte seyahat eden çocuk yolcu

Çocuk anne veya babasıyla tek seyahat edecekse, yoculuk etmeyecek ebeveynden noterden muvafakatname alması gerekmektedir.

Anne ve baba ayrıysa

Velayet belgesi tek başına yeterli olmamaktadır. Diğer ebeveynden de noterden tasdikli seyahate izin verdiğine dair belge gerekmektedir. Özellikle dış hat uçuşlarında bu belge kesinlikle istenmektedir.

Üçüncü şahıs tarafından refakat edilecek çocuk yolcu

Çocuk yolcu üçüncü bir şahıs ile yoculuk yapacaksa, noter huzurunda anne ve babadan muvafakatname alması gerekiyor. Ayrıca bu muvafakatnameyi Emniyet Müdürlüklerinden de alabilirsiniz.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.