Menüsü

Refakatsız çocuk uygulaması

Refakatsız çocuk uygulaması

Çocuklar yurdışına refakatsız seyahat edebilirler, ancak ebeveynler tarafından, seyahat edebilir rızasını iceren noter tastikli belge olması gerekmektedir. Çocuk geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir aynı zamanda, kalkış ve varış noktasında refakatçı olması gerekir.

Düşük tarifeli havayolları:

Bazı düşük tarifeli havayollarında, çocuğun tek başına seyahat etmesine izin verilmez, aynı zamanda refakatçı hizmeti de sunulmamaktadır. Daha fazla bilgi ve detay için havayolu şirketlerinin internet sayfalarını ziyaret etmeniz gerekmeketedir.

Bazıları için kurallar şunlardır:

 • Wizz Air : 14 yaşından küçük yolcular, 16 yaşından büyük refakatçı ile seyahat edebilirler. 14 ve 15 yaşındaki yolcular seyahat edebilirler, ancak onlardan küçük refakatçı ile yolculuk edemezler.
 • EasyJet- 16 yaşından küçük yolcular refakatçı (16 yaşından büyük) ile seyahat etmeleri gerekmektedir.

Düzenli havayolu şirketeri:

Çoğu havayolu şirketleri yalnız çocuk olcular için, ücret karşılığında  „ refakatçıhizmeti sunmaktadır. Bu hizmet bilet fiyatından bir  % veya sabit belirlenmiş bir ücret olabilir.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen ebeveynler veya veliler, check-in gişesinde, varış noktasında karşılıyacak kişinin bilgilerini içeren bir form doldurmaları gerekmektedir.

Yetkili kişi, tüm seyahat süresince ( check- in aşamasından, teslim edeceği kişinin yanına kadar) çocuk yolcunun yanında olacaktır. Tüm seyahat boyunca yolcunun yanında, aynı yetkili kişi olmayabilir ( akatarmalı uçuşlarda). Aktarmalı uçuşlarda çocuklar, müzik, televizyon, oyuncak erişimi olan özel ayrı bekleme salonlarında bekletilir. Bi yetkili gözetiminde seyahat eden çocuklar en az 4 yaşını doldurmuş olmalıdırlar, bazı taşıyıcı şirketler 5 yaşının doldurululmuş olmasında, bu hizmeti sunmaktadırlar. Bazı uçuşlar için yaş sınırı yaha yüksek olabilir.

Yalnız seyahat eden çocuk yolcular için, her hava yolu şirketinin ayrı koşul ve şartları bulunmaktadır. Uçuş rezervasyonunuzu yapmadan önce eSky.com.tr, seyahat danışmanları ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Çocuğu yalnız seyahat edecek bilgisini, mümkün olan en kısa sürede bildirmeniz gerekmektedir. Bazı havayolu şirketleri bunun, uçuştan 48 saat öncesinden iletilmesini talep etmektedir. Bizim önerimiz rezervasyon aşamasında bildirmeniz. Bu işlem için çocuk yolcunun pasaport/ kimlik belgesi bilgileri gerekebilmektedir.

Tüm uçuşlarda refakatsiz seyahat edebilirler çocuk sayısı sınırlıdır ve taşıyıcı rezervasyonunuzu reddedebilir. Bu tür rezervasyon yaptıysanız, çocuğunuzun aşağıdaki belgelere sahip olduğundan emin olunuz.

1.Geçerli pasaport/ kimlik belgesi

2.Yalnız seyahat edebilir onaylı belgesi

3.Vize ( gerektiğinde)

 • Atina
  Kalkış İstanbul'dan
  Başlangıç fiyatı: 529 TRY
  Atina
  Kalkış İstanbul'dan
  Başlangıç fiyatı: 663 TRY

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.