Menüsü

Reşit olmayan yolcular

Reşit olmayan yolcular

Her havayolu şirketinin çocuk yolcular için ayrı politikası vardır. Eğer çocuk yolcu için sorularınız veya endişeleriniz varsa müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Eğer yolcu 18 yaşından küçükse, bilet rezervasyonu aşamasında bunu bildirmeniz gerekmektedir. Bazı sistemler bileti sarın almadan önce havayolu şirketinden onay gerektirmektedir. Çoculklar 3 yaş kategorilerinden birine tahsis edilebilirler:

  • Bebek (INFANT)- bu 0-2 yaş arasındakiler ve bir yetişkin gözetiminde yolculuk edebilirler.

Eğer bilet fiyatından 90-100% arasında indirim kullanılırsa, çocuk ayrı bir koltuk işkal etmez ve refakatçının kucağında seyahat eder.

Bir yetişkinin kucağında sadece bir bebek yolcu seyahat edebilir.

Havayolu şirketleri refakatçının yanındaki koltuğu ayırtma zorunluluğunda değildir. Bu nedenle uzun hatlardaki yolculuklar için 33 veya 55% indirimli bilet satın alarak daha fazla konfor sağalamanız mümkündür. Bu bilet ayrı bir yet hakkı verir.

Uzun mesafeler için 3 aydan küçük bebekler için, "Bascet" (BSCT) denen beşik sipariş edilebilir.

Bazı havayolu şirketleri bebek yemekleride sunmaktadır-"baby meal" (BBML).

  • Refakatçı ile seyahat eden 2-12 yaşları arası çocuk (CHILD) yolcu

Kabinde sunulan hizmet- bazen havayolu şirketleri, çocuk yolculara boyama kitapları, pazıl gibi zaman geçirmelerine yardımcı olan şeyler sunmaktadır, uzun mesafe yolculuklarında ise cizgi film izlem izleme imkanı sunmaktadırlar.

  • Refakatsız, 2-12 yaşları arası  çocuk (CHILD) yolcu

Refakatsız çocuk yolcu (UMNR) seyahayi havayolu şirketinin onayı ile gerçekleştirilir. Bunun için ek üzret istenebilir, örneğin başka bir uçuş görevlisi için.

Rezervasyon aşamasında, kalkış ve iniş havaalanlarındaki refakatçıların telefon, adres gibi bilgileri yer almalıdır.

Aktarmalı uçuşlarda seyahat etmesi mümkündür, diğer uçuşa geçiş için havayolu çalışanı refakat edecektir. Planlanan uçuşta konaklama önceden belirli ile, refakatsız çocuğun yolculuğu mümkün değildir.

  • Genç (YOUTH)- 12 ve 18 yaş arasında, tek başına veya refakatçı ile seyahat etme hakkına sahip yolcu.

Tek başına seyahat eden yolculara bazı havayolu şirketleri Meet and Assist (MAAS) –bagaj teslimatında yardım, aktarmalı uçuşlarda diğer uçuşa yardım vs. gibi hizmetler sunmaktadır.

Bagaj hakkı

Çocukların ve gençlerin genellikle yetişkinler ile aynı bagaj hakkına sahiptir. Bebek yolcuların ayrı bir taşıma bagajına veya sınırlı miktarda izin verilmektedir. İlgili sınırlama havayolu şirketine bağalıdır.

Bebek arabası

Puset, katlanılabilir sandalye veya bebek arabalarını havaalanı bölgesinde kullanılması mümkündür. Uçağa binmeden önce havaalanı çalışanı tarafından alınır ve bagaj bölümüne aktarılır. Uçağın inmesinden sonra, bebek arabası veya koltuğu uçağın çıkış kapısının yanıda hazır olacaktır.

Öncelikli geçiş

Küçük çocukla seyahat eden yolcular, sıra beklemeden bilet-bagaj kontrol bölgesine gidebilirler. Bu tür yolcular kabine de öncelikli geçiş hakkına sahiptirler.Tüm uluslararası havaalanlarında bebek bezi değiştirme için özel tesisler bulunmaktadır. Havayolu şirletleri bebeklerin ve çocukların temizliği ve bakımı hakkında hizmet sunmazlar ve bu nedenle refakatçıları bu konu hakkında kendileri hazırlamalıdırlar.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.