Menüsü

Çocukları Uçağa Binmeden Önce Uçuşa Nasıl Hazırlarız?

Çocukları Uçağa Binmeden Önce Uçuşa Nasıl Hazırlarız?

Her anne ve babanın yaptığı gibi çocuklarınız ile seyahate çıkabilir ve yol boyunca oldukça eğlenebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ile birlikte ilk defa uçağa biniyor ve rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız, çocuğunuzu bu duruma hazırlamanızı tavsiye ederiz. Küçük çocuklar için bilinmezlik büyük bir stres kaynağıdır. Ne olacağını bilmezlerse veya olaylar istedikleri gibi sonuçlanmazsa panik olurlar. Bu durum da yolcuğunuz boyunca huzursuzluğa ve problemlerin oluşmasına neden olacaktır.

Çocuk Uçuşa Nasıl Hazırlanır?

Yola çıkmadan önce çocuklara neler olacağını, onların nerede, nasıl davranması gerektiğini anlatmak, kısacası iletişim kurmak oldukça önemlidir. Özellikle de onların tedirgin olduğu durumlar var ise, bu konuların üzerinde hassasiyet ile durulmalı ve korkuları giderilmelidir.

Günlük hayatta toplu taşıma araçlarını kullanmıyorsanız, ilk iş olarak çocuğunuz ile toplu taşıma araçlarını (otobüs, metro, tramvay vb.) kullanmalısınız. Yolculuğunuz boyunca, toplu taşıma araçlarında kullanılan görgü ve ahlak kurallarını anlatabilir ve örneklendirerek gösterebilirsiniz. Çocuğunuzun birçok yabancının bulunduğu kalabalık ortama alışması ve rahat etmesi yolcuğunuzu kolaylaştıracaktır. 

Ayrıca havalimanına bir aile gezisi düzenleyebilir ve aşamalı olarak hangi kapılardan geçeceğinizi, güvenlik kontrollerini ve check-in işlemini anlatabilirsiniz. Uçakların dış görünümü gösterebilir ve içi hakkında (kabin bagajı ve genel kurallar) ayrıntılı bilgi verebilirsiniz. Havalimanında çalışan hostes ve pilotları gösterek nasıl göründükleri ve uçuş boyunca ne gibi konularda yardımcı olacakları hakkında bilgi verebilirsiniz.

Havaalanında ve Uçuş Sırasında

Çocuğunuzun genel olarak sıkılmasına izin vermemelisiniz. Havalimanında uçağınızı beklerken, gözlem noktalarına giderek güzel zaman geçirebilirsiniz. Uçuş sırasında ise, önceden hazırladığınız okuma veya boyama kitabını verebilir, çeşitli oyunlar oynayabilir veya cam kenarına oturtup çocuğunuzun dikkatini dağıtarak eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınız, bebeklikten itibaren uçağa binmeye alışkın olsalar da, zamanla büyürler ve değişkenlik gösterirler. Önceden farkına bile varmadıkları şeyler, ertesi sene onları ciddi bir şekilde korkutabilir. Birçok kez uçağa binmiş olsa da, seyahat öncesinde bilgilendirme yapmaya devam etmelisiniz.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.