Menüsü

3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) Sistemi Nedir?

3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) Sistemi Nedir?

Visa tarafından “Verified by Visa” ismiyle geliştirilen, daha sonra MasterCard’ın da “SecureCode”  ile dahil olduğu sisteme ortak olarak 3D Secure ismi verilmiş güvenli ödeme işlemidir.Türkiye’de 3D Secure isminin yanısıra bankaların bu sisteme verdiği isimler  Uluslararası Güvenlik Platformu, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi gibi isimlerdir olsa da hepsi aynı durumu ifade eder.

3D Secure; internet üzerinden yapılan ödemelerde güvenliği bir boyut daha ileriye taşıyan; üye işyeri, banka ve kart sahibi arasındaki sorumlulukları düzenleyen bir platformdur. Kullanıcının kart bilgilerini girmesinden sonra bankası tarafından ek bir ekran gösterilerek kullanıcıdan kayıtlı cep telefonuna gelen SMS şifresi ve/veya CVC2 bilgisini girmesi istenir. Kullanıcıya SMS şifresi ve/veya CVC2 bilgisi de sorulduğu için kart sahibinin kimliği doğrulanır ve kartın sahibi dışındaki kişilerce kullanılmasının önüne geçilmiş olunur.

 

Kart Sahibine Faydaları Nelerdir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, 3D Secure / Verified by Visa / SecureCode, kullanıcın mevcut kart bilgilerini korur

3D Secure, kullanıcının belirleyeceği şifre ve kişisel güvenlik cümlesi ile korumaya alır. 

Kart sahibi dışında kimse internet mağazalarından alışveriş yapamaz

İşyerine Faydaları Nedir?

3D Secure sistemi, işyerlerine işlemi yapan kişinin, kartın gerçek sahibi olduğundan emin olma imkanı sağlıyor. Böylece e-Ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve ters ibraz olarak geri dönmesi ihtimali ciddi oranda sınırlanmış oluyor.

3D Secure Nasıl Başvurulur?

3D Secure ile işlem yapabilmek için kartın dahil olduğu bankaya başvuruda bulunulmalı ve 3D Secure kaydı ile birlikte 3D Secure şifresi alınması gerekir.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.