Menüsü

Tromboz (kan pıhtılaşması)

Tromboz (kan pıhtılaşması)

Uzun süre hiç hareket etmeden oturmak kanın bacak toplardamarlarında birikmesine neden olur. Hem bacakların sarkıtılması ve hem de uzunsüreli oturmaya bağlı olarak kalçada oluşan mekanik baskı ile toplardamarlardaki kan akımının yavaşlaması pıhtı oluşumuna zemin hazırlar. Bazen vücuda şişme veya ekstremitelerde uyuşukluk görülebilir, ancak pıhtı genellikle hiçbir belirti göstermez. Çok nadirende olsa, pıhtı çok büyük olduğunda, onun parçaları olan (göğüs ağrısı, nefes darlığı), kalp ve akçiğerlere ulaşabilir, yolculuktan bikaç gün sonrada görünebilir. İç damarlarda pıhtı oluşma riski çok düşük olduğunu unutmayınız.

Tromboza en duyarlı yolcular 60 yaş üzeri olanlardır. Daha önce damarlarda pıhtı oluşan veya akciğer tıkanıklığı olan kişiler, kilolularda, hamilelerde, kanser hastası olanlar, sigara kullananlar, doğumkontrol hapı kullananlar, yakında ameliyat geçirenler, damarlarında varis olan kişilerde, pıhtı oluşma riski daha yüsektir.Yukarıda belirtilen kişiler, uzun mesafeli yolculuk planladıklarında, seyahatlerinden önce bir doktora danışmaları gerekmketedir!

Kan pıhtılaşmasını nasıl engellenir

  • Bacakların ve kolların yolculuk esnasında, belirli aralıklarda hareket ettirilmesi gerekmektedir. Mümkün oldukça kabin içerisinde çalışılmalıdır.
  • Bol su içilmeli, kafeinli içeceklerden ve alkolden kaçınılmalıdır.
  • Yolculuk sırasında rahat geniş elbiseler tercih edilmelidir. Vücudu sıkan ve kan dolaşımını engelleyecek elbiselerden kaçınılmalıdır.

Not!

Bulaşıcı hastalıklara sahip kişiler uçakla yolculuk yapmamaları gerekmektedir.

Uçaktaki düşük nem oranı, ağız ve burunda kuruluk hissine neden olabilir. Lens kullanan yolculara, seyahat sırasında gözlük taşımalarını önermekteyiz. Tüm yolculara vücut sıvısının azalmasını önlemek için bol su tüketmelerini öneririz.

Kalbinde cihaz olan kişiler uçakla yolculuk yapabilirler, ancak unipolar elektrotlu olan destekleyici cihazlar, uçuşta, elektronik müdahaleye (etkileşim) duyarlı olduğunu unutmamak gerekir.

Eğer uzun zamandır bir hastalıkla mücadele ediyorsanız, uçuşunuzdan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.