Menüsü

Uçağa biniş işlemi

Uçağa biniş işlemi

Uçağa biniş (Boarding) hava yolu bekleme salonunda giriş kapısından (Gate), bir kovan veya otobüs transferi ile yapılmaktadır. Otobüs veya giriş kovanının açılması üzerinde, tüm yolcular bir kez daha kimlik ve biniş kartı kontrolünden geçmektedirler.

Her havayolu ve uçuş için ayrı giriş kapısı (Gate) belirlenir.

Uçağa biniş aşaması kovan veya otobüs aracılığı ile gerçekleşir. Bazı küçük havaalanlarında, yolcu uçağa yürüyerek ulaşmaktadır. Kabin personeli tekrardan her yolcunun  biniş kartını ve kimlik belgesini kontrol eder.

Hangi giriş kapısına (Gate) yönelmeniz hakkında veya uçuş kaydını (check in) hangi gişede gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda, havaalanı personelinden yardım alabilir veya havaalanındaki monütörlerden yönlenebilirsiniz.

Öncelikli geçiş

Düzenli havayolu şirketlerinde, uçağa ilk çocuklar, hamileler, engelliler, yaşlılar ve business class yolcuları binmektedir. Düşük tarifeli havayolu şirketlerinde de ilk olarak çoçuklu anneler, yaşlılar binmektedir, ancak farklı sınıfların olmaması nedeni ile, öncelikli geçiş hizmeti sadece ödeme yapan yolcular kullanabilmektedir.Bu rezervasyon aşamasında (online) veya eSky.com.tr müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yapılmaktadır.

Her havayolu şirketi öncelikli geçiş hizmetini farklı yorumlamaktadır. Bazılarının öncelikli geçişi sadece otobüse binene kadardır ve otobüsten indikten sonra uçağa binerken, önce bineceğini garanti etmez. Bazılarının ise kovandan geçene kadardır.

Uçakta koltuk seçimi

Genellikle düşük tarifeli havayolları önceden koltuk seçimine izin vermez, ancak bu seçenek mevcut ise, genellikle ücret karşılığındadır.

Çoğu düşük tarifeli havayolları ayaklarınız için ekstra alan satın alma seçeneğini sunmaktadırlar. Bunu bilet rezervasyonu aşamasında yapabilirsiniz.

Çoğu zaman düzenli tarifeli havayolları, uçakta seçilen koltuk rezervasyonunu ücretsiz sunmaktadır. Belirli rotalar için bu hizmet mümkün olmayabilir. Müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek, ilgili hizmetin rezervasyonu mümkün olup olmadığı hakkında bilgi alabilir ve sizin en iyi opsiyonu seçme konusunda yardımcı olacaklardır.

Not: Havayolu şirketleri, seçilen koltuğu güvenlik nedeni ile  veya doğuru ağırlık dağılımını sağalamak açaçlı, değiştirme hakkını saklı tutar.

Eğer rezervasyon aşamasında uçakta koltuk seçimi yapmadıysanız, bunu havaalanında da, kalan koltukalara bağlı olarak yapmamız mümkündür. Bu sadece düzenli havayollarının uçuşları için geçerlidir.

Unutmayınız: Güvenlik kuralları nedeni ile uçaktaki her koltuğa rezervasyon yapmanız mümkün değildir. Bu kural hem düşük tarifeli hem de düzenli havayolu şirketleri için geçerlidir. Bu kısıtlama açıl çıkış kapılarının yanındaki koltuklara ve en ödeki ve en arkadaki koltuklar için geçerlidir. Bu koltuklarda yolculuk, havayolu çalışanının taktirine bağlı olarak ve yolcuların rızası ile sağalanır.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.