Menüsü

Türbülans Nedir? Neden Olur?

Türbülans Nedir? Neden Olur?

Türbülans Nedir? Neden Olur?

Türbülans diğer adıyla Hava Boşluğu kısaca: beklenen hızından farklı bir biçimde ve beklenmeyen yönlerden gelen şiddetli hava akımıdır. Türbülansı oluşturan en önemli nedenlerden biri ısı farkıdır. Yüksek irtifada sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi, bulut hareketliliği ve güçlü rüzgarlar, uçakta sarsıntı ve sallantılara neden olur.

Türbülanstan nasıl korunurum?

Türbülans, endişelenmemeniz gereken bir uçuş olayıdır. Siz hissetmemeseniz bile, aslında her uçuşta hafif de olsa türbülans yaşanmaktadır. Hatta güçlü hava boşluğu da normaldir ve bundan dolayı uçağın zarar görme ihtimali oldukça düşüktür. Fakat her yıl türbülans kazaları nedeniyle tüm dünyada ortalama 10 bin kişi yaralanıyor. En çok yaralananlar ise kabin memurları. Servis için ayakta durmaları nedeniyle hızla gelişen bir türbülans karşısında hazırlıksız yakalanıyorlar. Türbülansın sebep olabileceği herhangi bir olumsuz kazayı önlemek için yapmanız gereken; emniyet kemerinizi kemerinizi bağlı şekilde koltuğunuzda oturmak.

Türbülans yüzünden düşen uçak var mı?

Bu sorunun cevabı direkt olarak hayır. Tüm pilotlar, uçuş öncesi planlamalarını yaparken türbülans vb. diğer risklere sahip bölgelerden uçmazlar. Havada ise yine radarlarından hava hareketlerini takip ederler. CB olarak adlandırılan, elektrik yüküne ve yüksek türbülansa sahip bulutların içine girmek yerine etraflarından dolaşmayı tercih ederler.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.