Menüsü

Uçakta mürettebat ve güvenlik

Uçakta mürettebat ve güvenlik

Uçakta yolcuların seyahati sorunsuz ve keyifli geçmesi için, mürettebat ekibi ilglenmektedir. Elbette ki, yolculardan mürettebatın yönergelere uymaları beklenmektedir.

Kabin ekibi ve görevleri

Kaptan en deneyimli pilot ve kabin ekibindeki en yüksek görevlidir. Onun dışında, yardımcı pilot (ya da teknik adıyla birinci zabit) ve kabin ekibi- hostesler ve hostlar yer alır. Bazı eski uçaklarda, kokpite üçüncü pilotta yer almaktadır.Modern havayolu şirketlerinde uçuş mühendisleri az görülmektedir ve görebleri uçak teknik ekipmanları ile ilişkindir.Uzun uçuşlarda ve çok sayıda yolcu durumlarında, kabin personeli yöneticisi bulunmmaktadır.

Kabin personelinin (host ve hostesler) yolcularına hizmet eden, onların rahatını ve güvenliğini sağlamaya çalışan kişidir. Diğer tüm görevleri düşük önceliğe sahiptir. Kabin personeli kabindeki her şeyi denetler ve takip eder. Bu kontroller, hem kabin donanımı, hem de yolcuların yerleşmesi, bagajı ve güvenlik talimatlarının sunumu ile görevlidir.

Görevleri:

  • Uçağın hareketinden önce yapılan toplantıya katılır ve yönergeyi okur,
  • Uçağın içinin temizliğini kontrol eder,
  • Arka sağ ve sol güvenlik önlemlerini kontrol eder,
  • Yolcuların uçağa yerleşmesine yardımcı olur,
  • Özel yardıma ihtiyacı olan hasta, yaşlı vb. yolcularla ilgilenir,
  • Yolculara hava durumu, uçuş koşulları ve tehlike halinde yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar hakkında bilgi verir,
  • İçecek ve yemek servisleri yapar,
  • İniş hazırlıklarını yapar ve yolcuların güvenlik içinde inişlerini sağlar.

Uçakta güvenlik talimatları

Haraket etmeden önce kabin personeli emniyet kurallarını ve acil durum prosedürleri hakkında bilgilendirme yapacaktır. Güvenlik talimatlarına dikkat ediniz, acil durumlarda onlar son derece önemlidir.

Tüm uçaklarda, yolcuların emniyet kemerini takılı olup olmadığını gösteren lambalar bulunmaktadır. Uçak yeterince yükselince ilgili lambalar sönmektedir. Yolculara tüm uçuş boyunca, türbülansa ve diğer durumlarda, emniyet kemerlerinin bağlı olmaları tavsiye edilir.

Kabin güvenliğinden, çalışanlar olduğu gibi yolcular da sorumludur. Uçakta bir yolcu olağındışı veya rahatsız edici bir şey fark ederse, derhal uçuş ekibini, kabin peronelini veya pilotu haberdar etmelidir.

Kabinde kalkış ve iniş sırasında, acıl çıkış ışıkları harıç tüm ışıklar söndürülür. Ayrıca iniş ve kalkış sırasında yeme ve içme tavsiye edilmez.

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.