Menüsü

Uçakta kulak tıkanması nasıl geçer ve nasıl önlenir?

Uçakta kulak tıkanması nasıl geçer ve nasıl önlenir?

Uçak yolculuklarında birçok kişini başına gelen en çok ortaya çıkan sağlık sorunlarından birisi de kulak tıkanması problemidir. Özellikle uçak inişlerinde çok sayıda insan aynı şeyi yaşamaktadır. Tıkanıklığın oluşma nedeni ise basınç farkından kaynaklanıyor ve eğer nezle gibi üst solunum yollarını etkileyen bir hastalığınız var ise dikkatli olmamız gerektiğini bilmelisiniz. Çok hızlı basınç değişiminden dolayı uçak içindeki basınca östaki borumuzun uyum gösterememesinden kaynaklanan kulak tıkanıklığı ve ağrılar, çok hızlı yapılan inişlerde kabin basıncı da uygun ayarlanmamışsa ortaya çıkmaktadır. Basit birkaç hareketle tıkanıklığın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Uçakta Kulak Tıkanmasına Karşı Alabileceğiniz Bazı Önlemler:

  • Üst solunum yolu enfeksiyonu problemleriniz varken mümkünse uçuş yapmayınız.
  • Uçağa binmeden ve inişe geçmeden 30-45 dakika önce burun açıcı sprey ve haplardan satın alarak  kullanabilirsiniz,
  • Sakız çiğnemek, sık sık yutkunmak, şeker emmek, esneme hareketleri yaparak östaki borunuzu açmaya çalışmalısınız. İniş süresi boyunca neredeyse iki dakikada bir östaki borusunu açmaya çalışarak basınç dengelemesi yapmalısınız.
  • Özellikle uçakların inişi ve kalışı sırasında uyumamaya özen göstermelisiniz. Böylece tıkanma, ağrı ve kulak rahatsızlıklarının farkına erkenden varabilirsiniz.
  • Birlikte seyahet ettiğiniz bebeğiniz veya çocuğunuzun bu durumlarla karşı karşıya kalmaması için, siz kulağınızda rahatsızlık ve tıkanma hissetmeye başladığınız andan itibaren, çocuğunuza bir şeyler içirtebilir veya sakız çiğnetebilirsiniz. Böylece yutkunma ve östaki tüpünü açma hareketlerini sağlamış, dolayısıyla çocuğunuzu rahatlatmış olursunuz.
  • Uçak inerken kulaklıklarınızı gevşetin veya çıkartın, kulak tıpası kullanmayın.
  • Alkol ve aşırı kafein kullanımı önerilmemektedir. Uçuş sırasında bol sıvı özellikle su tüketmelisiniz.
  • Kulak ameliyatı olduysanız uçmadan önce mutlaka doktorunuza bu konuyu istişare etmelisiniz.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.