Menüsü

Böcekler, örümcekler ve sürüngenler tarafından ısırılma

Böcekler, örümcekler ve sürüngenler tarafından ısırılma

Tatile çıkmadan önce, ilgili ülkenin tipik florasını tanıyının ( özellikle tropic bölgelerin) ve her zaman zararsız olmayan  ve  tatilinizi kötü bir anıya dönüştürebilecek böcek, örümcek ve sürüngenlere karşı hazırlıklı olunuz.

Sivrisinek

Ilıman bölgelerde sivrisinek ısırması hayatı fazla tehdit etmez, ancak tropic bölgelerdeki,sinek ısırığı sıtma ve dengue riskini taşır.Sivrisinekler, özellikle geceleri, liman veya dere boylarında ( suyun fazla olduğu yerlerde) son derece reahatsız edici olurlar.

Eğer sivrisinek tarafından ısırıldıysanız ve vicudunuzda şişlik varsa, oksijenli su veya sabun ve su ile yıkayınız. Kaşıntı ve yanma varsa, soğuk kompres veya özel krem uygulayabilirsiniz. Kaşıntı ile başa çıkmak için popüler bir yöntem antibakteriyel özelliklere sahip olan kaşıntıyı azaltan kuru soğan suyu veya kuru soğan enine kesilip direkt sokulan noktanın üzerine basılır.

Eğer ısırma sonucu yüksek ateş, alerji ve diğer alerjik semptomlar söz konusu ise bir doktora danışmalısınız.

Arı ve eşek arısı

Bir çok kişi bu tür böceklerin ısırmasıdan korksalarda, dudak ve boğaz bölgesinde çok ıssırma olmadığı sürece ve aynı zamanada alerjik olmadıklarında, ısırmaları tehlike icermemektedir.

Arının sokması sonucu vicutta kızarıklık ve şişkinlik görülmektedir, genellikle 30 dkk içerisinde ve bunlar özel tıbbi tedavi gerektirmemektedir. Eğer arını iğinesi vicudunuzda kaldıysa mümkün oldukça kısa süre içerisinde pense yardımı ile çıkartılması gerekmektedir. Isırılan bölgeyi oksijenli su veya sabun – suyla yıkayınız. Soğuk kompresler ve aynı zamanda özel kremler ile rahatsız edici hissi azaltmaya yardımcı olacaklardır.

Boyun, yüz ve dudak bölgesinin arı tarafından ısırılması çok tehlikeli olmakta ve şişme sonucu nefes almak zorlaşır. Nefes alma zorluğu, ses kısıklığı veya horlama gibi durumlar söz konusu ise, boynunuza serin bir şal bağlayın, soğuk su içerek şişmeyi engelleyebilirsiniz ve derhal tıbbi yardım isteyin.

Kene

Kene ısırması Lyme hastalığını ve insan sağlığına zararlı olan enfeksiyonlara diğer tehlikeli hastalıklara neden olur. Kneler ormanlık alanlarda en sık rastlanır ve bu bölgelere seyahat ediyorsanız, uzun kollu, kalın çorap, pantalon, şapka ve uygun ayakkabı tercih ediniz. Arada vicut ve giyisi spreyleri kullanmanızda yarar vardır.

Riskli alandan ayrıldıktan sonra, dikkatlice vücüdunuzun her yerini kontrol ediniz. Eğer  vücudunuzda kene bulduysanız hemen pense yardımı ile çıkartınız. Bölgeyi yağalamayın ve keneyi çıkartırken döndürmeyin, sadece mümkün olan en yakın ısırma bölgesinden turun ve dikkatlice çıkartınız. Eğer kenenin bir parçası vücudunzda kaldığını düşünüyorsanız hemen doktora görününüz.

Örümcek

Tropik bölgelerde tarantula, karadul, keşiş vs gibi tehlikeli tür örümcekler bulunmakatadır. Eğer bu bölgelere seyahat etmeyi planlıyorsanız, olası bir ısırmaya karşı önlem almanızda yarar vardır.

Her zaman kaldığınız yeri kontrol edin (sineklerden korunmak için  tül/cibinlik kullanabilirsiniz). Kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı giyimeden önce mutlaka kontrol edin.

Örümcek ısırmalarına karşı böcek ve arı ısırıklarındaki gibi müdahale edin ve hemen bir doktordan yardım isteyin, belkide serum takılması veya panzehiri içilmesi gerekebilir. Tehlikeli örümcek ısırması başlıca belirtileri - ısırık yerinde kas ağrıları, şişlik, terleme kusma.

Akrep

Dünyada yaklaşık 600 tür, büyüklüğü ve zehir gücü değişik akrepler bulunmaktadır. Avrupa'da bulunan akrepler, nispeten zararsızdır. Tehlikeli akrepler, ısırma sonucu hücrelere ve sinir sistemine zarar verenler Afrika’ da yaşıyor. Başlıca belirtiler kas felci, nefes darlığı, kalp problemleri, görme bozuklukları ve kanama. Akrep ısırmasında hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Akrepler özellikle geceleri daha aktiftir ve bu nedenle yatmadan önce yatağınızı odanızı ve giğmeden önce kıyafetlerinizi kontrol ediniz.

Yıllan

Kötü anılmalarına ragmen, yılanlar nadir saldırır ve insanlar ile temastan kaçınırlar. Buna ragmen otururken veya yılanın üstüne yanlışlıkla basarsanız ısırabilir. Yılan ısırığına karşı yarayı temizleyin, bölgeyi haraket ettirmeyin, çünkü haraker zehrin vücutta hızlı dağılmasına neden olur. Bir giyisi veya kemer yardımı ile ısırılan bölgeye kan gitmsini engelleyin. Asla zehri emmeyi denemeyin. Vakit kaybetmeden hastaneye gidin.

 

Seyahatinizden önce mutlaka seyahat sigortası yaptırınız. Sigorta yurtdışında tüm gerekli masrafları karşılayacaktır.

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.