Menüsü

Sıtma va deng hastalığı

Sıtma va deng hastalığı

Sıtma hakkında bilmeniz gerekenler:

Sıtma tropikal ve astropikal birçok bölgede görülen yaygın ve yaşamı tehdit eden, tedavi edilmezse ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Bu nedenle seyahat etmeden önce ilgili ülkede  hastalağa yakalanma riski olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Sıtma parazitleri, Anofel sivrisineklerinin çeşitli türleri ile bulaşmaktadır. Bu sinekler daha çok güneşin batışından doğuşuna kadar olan zaman diliminde ısırırlar. Aynı zamanda bu hastalık, ilgili bölgeleri seyahat eden kişilerden de bulaşabilmektedir. Günümüzde hastalık ekvator çevresinde, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde, Asya'nın birçok yerinde ve Afrikanın çoğu bölgesinde yaygındır. Etkilenen nüfusun çoğunluğu 5 yaşından küçük çocuklar ve özellikle hamile kadınlar aşırı hassastır. Bu hastalıktan yıllık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

Belirtiler

Hastalığın belirtileri mikroba göre değişiklik gösterir fakat ana başlıklar belli ve gözle görülebilir şekildedir. Yüksek ateş ve uzun süreli geçirilen nöbetler bunların başında gelir.Hasta bu dönemde halsiz,yorgun ve bitkin görünür,kansızlık diğer bir belirtidir,ilerleyen zamanlarda yüksek ateş kendini iyiden iyiye belli eder ve baş ağrıları meydana gelir. Titreme başlar ve nöbetler daha uzun sürer. Nabız yükselir ve hastanın sinirli tavırları dikkat çeker. Buna benzer belirtiler söz konusu ise mutlaka doktora danışınız.

Önlem

Bu hastalığa yakalanma riski olan ülkelere gezi planlıyorsanız, ilgili ülkeye bağlı olarak, uygun ilaçları önerebilecek doktora danışınız. Bunların kullanımı sıtmaya karşı% 100 koruma sağlayamaz, ancak önemli ölçüde hastalık riskini azaltacaktır.

Sinek ısırmasından nasıl korunabiliriz?

Sinek ısırıklarına karşı ilaç kullanımına ek  alınması gereken önlemler aşağıda belirtilmiştir:

  • Her zaman vücudun maruz kalan bölgeleri için sivrisinek kovucular kullanın.
  • Özellikle gece orman gezilerinde, uzun kollu, uzun pantalon, kalın çorap tercih ediniz.
  • Kıyafetlerinize, eczanelerde satılan ozel sinek spreyleri sıkınız.
  • Kalmak için güvenli bir yer seçin –klimalı, kapı ve pencerelerde böcekler için ağalar olan. Odalarda herhangi bir sprey veya elektrikli sivri sinek ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Tropikal bölgelere seyahatinizi, sivrisinekler için ideal olan yağışlık bir dönemde gerçekleştirmeyin.

Deng hastalığı

Bu hastalık Güneydoğu Asya, Afrika, Orta ve Güney Amerika'da yaygın olan ve sivrisinekler tarafından iletilen bir hastalıktır. Belirtileri ateş, baş ağrısı, eklem kas ağrısı, döküntü, kusmadır.Ne yazık ki, bugüne kadar hastalığı önlemek için herhangi bir aşı veya ilaç bulunmamaktadır. Deng hastalığına karşı tek önlemler, yukarıda belirtilen böcek ısırıklarına karşı yaplamsı gerekenlerdir.

Yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız, derhal bir doktora başvurunuz. Belirtileri yatıştırmak için, parasetamol alınabilir, ancak aspirin kesinlikle alınmamalıdır!

Seyahatinizden önce mutlaka seyahat sigortası yaptırınız. Sigorta hastalık veya başka bir istenmeyen durumlar için yararlı olacaktır.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.